هواشناسی همدان
 مؤسسه فرهنگی حوراء بانوان استان همدان
دانلود نرم افزارهای کاربردی
شهروندنگارشبنم ها
9. آبان 1397 - 9:41   |   کد مطلب: 21876
آنفولانزا تفاوت زیادی با سرماخوردگی دارد که اغلب به دلیل نشانه‌هایش افراد این ۲ بیماری را با هم اشتباه می‌گیرند.

به گزارش شبنم ها، به نقل ز باشگاه خبرنگاران جوان

آنفلوآنزا یا گریپ، بیماری واگیردار است که به وسیله نوعی ویروس ایجاد می‌شود؛ آنفولانزا در فصول سرد سال و به‌خصوص در پاییز شیوع پیدا می‌کند، افراد مبتلا به آنفولانزا در اغلب اوقات، چند روزی از کار و فعالیت‌های عادی‌شان باز مانده و اگر مراقب نباشند، ناقل این بیماری به اطرافیان‌ می‌شوند.

با وجود این‌که این بیماری تفاوتی زیاد با سرماخوردگی دارد، اغلب این 2 بیماری را با هم اشتباه می‌گیرند؛ خوب است بدانید سرماخوردگی نسبت به آنفولانزا بیماری تنفسی ملایم‌تر است، فردی که سرما می‌خورد برای چند روز دچار بی‌حال می‌شود درحالی‌که آنفولانزا ممکن است فرد را هفته‌ها در رختخواب نگه دارد. معمولا علائم آنفولانزا معمولا بدتر از سرماخوردگی است و بیشتر از سرماخوردگی معمولی طول می‌کشد.

ممکن است فردی که دچار آنفولانزا شده است بیماری خود را با سرماخوردگی اشتباه بگیرد و از داروهای اشتباه استفاده کند و نتیجه‌ای از درمان نگیرد.

 

 

سید محمد صادق غفوری عضو انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران اظهار کرد: آنفلوآنزا یا گریپ (Grippe) شایع‌ترین بیماری ویروسی فصل سرما است که دستگاه تنفسی را درگیـر می‌کند و شدیدا مسری است، شروع علائم آنفلوآنزا از زمان وارد شدن ویروس به بدن  ۲۴ الی ۴۸  ساعت است.

علت آنفلوانزا چیست؟

غفوری بیان کرد: ویروس‌های عامل آنفلوآنزا از گروه اورتومیکسو هستند؛ آنفلوآنزا شامل ویروس آنفلوآنزای A، آنفلوآنزای B  و آنفلوآنزای C است که این ویروس‌ها در اثر تماس مستقیم یا غیرمستقیم (مثلاً استفاده از لیوان آلوده) گسترش می‌یابند.

 

عضو انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران درباره موارد خطرناک در بیماری آنفلوآنزا، گفت: موارد خطرناک در بیماری آنفولانزا شامل افزایش تب یا سرفه، وجود خون در خلط، گوش درد، تنگی نفس یا درد قفسه سینه، ترشحات غلیظ از بینی، سینوس‌ها یا گوش‌ها، درد سینوس، درد یا سفتی گردن است که باید سریعا فرد تحت درمان قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه آنفولانزا به روش‌های مختلف منتشر می‌شود، تشریح کرد: ویروس‌های آنفلوانزا موجود در قطرات تنفسی از طریق سرفه و عطسه منتشر می‌شوند، در اغلب موارد این انتشار از فرد به فرد دیگر و معمولا از طریق تماس دست با آنچه که به ویروس آلوده شده است، سپس ویروس از تماس دست آلوده با دهان و بینی فرد منتقل می‌شود.

تفاوت آنفلوانزا و سرماخوردگی

غفوری بیان کرد: سرماخوردگی و آنفلوانزا علایمی مشابه دارند با این تفاوت که سرماخوردگی معمولا خفیف‌تر است و ممکن است بدون تب یا با تب پایین باشد، اما آنفلوانزا بطور ناگهانی شروع شده و با تب بالا همراه است، همچنین مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا آنفلوانزا بهبود یابد، اما این مدت در سرماخوردگی کوتاه‌تر است.

 

وی با اشاره به اینکه آنفلوآنزا در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می‌شود، گفت: کودکان به علت سیستم دفاعی ضعیف بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند؛ این بیماری واگیردار است و در مکان‌های عمومی امکان انتقال بیماری نسبت به سایر مکان‌ها بیشتر است؛ بیماری‌هایی مانند قلبی، ریوی، کلیوی، دیابت، آسم، بارداری و کهنسالی امکان ابتلا به آنفلوآنزا را افزایش می‌دهند.

درمان آنفولانزا چگونه است؟

عضو انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران درباره راه‌های درمانی آنفولانزا، تصریح کرد: اصولا اصلی‌ترین درمان آنفولانزا با  آنتی‌بیوتیک است،  بهبود خود به خودی آنفولانزا در عرض ۷ الی ۱۰  روز در صورتی که هیچ عارضه‌ای رخ ندهد امکان پذیر است؛  اگر عارضه‌ای رخ دهد بهبود آنفولانزا ممکن است  ۳ الی ۶ هفته زمان می‌برد، قابل ذکر است مصرف دارو حتما باید با صلاحدید و تجویز پزشک انجام شود.

وی با اشاره به اقدامات مورد نیاز برای کاهش علائم آنفولانزا، گفت: برای کاهش علائم و بهبود بیماری آنفولانزا باید در منزل بویژه در هنگام تب استراحت کرد، چرا که بهترین درمان برای آنفلوانزا استراحت است؛ استراحت کمک می‌کند تا بدن با ویروس به خوبی مبارزه کند، استفاده از مایعات فروان مانند آب، آب میوه و سوپ رقیق، غرغره آب یا آب نمک ولرم چند بار در روز باعث می‌شود سوزش گلو بهبود یابد.

 

برای درمان آنفولانزا از دستگاه بخور استفاده کنید

عضو انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران بیان کرد: افراد باید از استمعال دخانیات، سیگار و الکل خودداری کنند، همچنین استفاده از قطره‌های بینی حاوی آب و نمک برای تخفیف گرفتگی موثر است،  قطره‌های بینی که حاوی آب و نمک (سرم فیزیولوژی) هستند به کاهش ترشحات بینی و مرطوب شدن پوست داخل بینی کمک می‌کنند.

غفوری یادآوری کرد: برای افزایش رطوبت هوا از یک دستگاه بخور استفاده کنید؛ رطوبت کمک می‌کند تا ترشحات ریه رقیق و راحت‌تر تخلیه شوند؛ برای جلوگیری از سرایت بیماری آنفولانزا به دیگران، دستان خود را به ویژه پس از گرفتن آب بینی یا پیش از دست زدن به غذا یا مواد غذایی مرتباً بشویید.

دیدگاه شما

آخرین اخبار