هواشناسی همدان
29. مرداد 1398 - 18:45   |   کد مطلب: 23482
جمع آوری متکدیان چرخه ای است که مردم، بهزیستی، کمیته امداد، دادستانی و شهرداری به عنوان مهره های مهم این چرخه باید نقش خود را به درستی ایفا کنند در غیر این صورت آب در هاون کوبیدن است.

به گزارش شبنم ها،به نقل از راه آرمان؛ معضل حضور متکدیان بر سر چهار راه‌های شهر کرمان هر روز حادتر می‌شود. متکدیانی که با بهانه‌های مختلف دم از نیازمند بودن می‌زدند و سعی دارند از این طریق توجه و البته کمک‌های مالی مردم را به خود جلب کنند. یک روز زنی کودک به بغل جلوی مردم را می‌گیرد و روز دیگر پیرمردی لنگ لنگان؛ سر یک چهارراه چند کودک دست نیاز به سوی عابران دراز می‌کنند و سر چهار راه بعدی، جوانی مویه‌کنان از مردم کمک می‌خواهد.

چهار راه‌هایی که فرصت مناسبی برای متکدیان شده است تا از این طریق مردم را فریب دهند و مردم شهر اگر چه از این شرایط ناراضی‌اند اما باز هم با دلسوزی کمک می‌کنند. و این ترحم‌های گاه و بیگاه موجب شده تا طرح‌های ساماندهی متکدیان راه به جایی نبرد.

اکثر متکدیان در سطح شهر کرمان افغانی هستند

محمدصادق بصیری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان، سوم تیرماه امسال در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان به‌ مناسبت هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر  با بیان این که اکثر متکدیان در سطح شهر کرمان تبعه افغانستان هستند، توضیح داد: برای جمع آوری متکدیان از سطح شهر نیازمند همکاری مردم هستیم چرا که با کمک مردم به تکدی گران، آنها به این کار گرایش بیشتری می‌یابند و امکان جمع آوری و مدیریت متکدیان توسط مسئولین سخت تر می شود.

مساله اصلی شهرداری جمع آوری متکدیان متجاهر است

سیدرضا میرحسینی سرپرست ارتباطات شهرداری کرمان در گفتگو با خبرنگار ما در رابطه جمع آوری متکدیان توسط شهرداری گفت: بعد از دستگیری متکدی بررسی می شود که آیا از اتباع خارجی است که در این صورت به اداره اتباع بیگانه فرستاده می شود؛ در غیر اینصورت باید دید متکدی چندمین باری است که دستگیر شده؛ اگر برای اولین بار دستگیر شده باشد به بهزیستی سپرده می شود در غیر این صورت به عنوان متکدی متجاهر شناخته می شود.

وی ادامه داد: متکدی متجاهر متکدی است که به قصد سود جوئی به این کار ادامه می دهد و به دفعات دستگیر می شود اما عامدانه تحت پوشش بهزیستی و یا کمیته امداد قرار نمی‌گیرد نکته مهم این است که متکدی متجاهر مساله اصلی شهرداری در حوزه جمع آوری متکدیان است.

میرحسینی تاکید کرد: بدون شک اگر فرد متکدی می دانست که توسط مردم حمایت نمی شود تحت پوشش سازمانهای دولتی ذی ربط قرار می گرفت اما حمایت مردم سبب می شود که فرد این جرات را داشته باشد گدایی را ادامه دهد.

طبق بخشنامه شورای عالی اداری شهرداری تنها مسئولیت جمع آوری متکدیان را بر عهده دارد

علی خدادادی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر سال گذشته در ششمین اتوبوس مطالبه گری در رابطه با جمع آوری متکدیان از سطح شهر اظهار داشت: شورای عالی اداری وابسته به نهاد ریاست جمهوری با  ارسال بخشنامه ای مسئولیت هر نهاد و سازمانی را در این رابطه مشخص کرده است.

 وی تشریح کرد: شهرداری در این خصوص صرفا مسئولیت جمع‌آوری متکدیان و استقرار آنها در یک اردوگاه را برعهده دارد و مدیریت در اردوگاه بر عهده ی فرمانداری است البته برخی نهادها و سازمانها ازجمله  بهزیستی، کمیته امداد، دادستانی بایستی در تفکیک و سامان دهی متکدیان کمک کنند .

هزینه مضاعف بر شهر داری، جمع آوری و رها شدن کودکان و زنان متکدی بعد از انتقال به اردوگاه

نیکویی معاون خدمات شهری شهرداری نیز در رابطه با جمع آوری متکدیان از سطح شهر گفت: برخی از متکدیان کودک هستند و یا با مشکل اعتیاد و اچ آی وی مواجه اند که آقایان درکمپ ماده ۱۶ مستقر می شوند ولی کودکان (پسر و دختر) و همچنین خانم ها تحت پوشش کمپ ماده ۱۶ قرار نمی‌گیرد بلکه مجدداً در شهر رها می شوند و شهرداری مجدداً روز بعد آنها را جمع آوری کرده به اردوگاه انتقال می دهد، این پروسه هزینه مضاعف به شهرداری تحمیل می کند.

آنچه که حائز اهمیت در جمع آوری متکدیان است همکاری شهرداری، بهزیستی، کمیته امداد و دادستانی و نقش مهم مردم در این زمینه است؛ به نظر می رسد جمع آوری متکدیان چرخه ای است که اگر هر یک از نقش های مهم آن به درستی کار نکنند، ناقص و ناموفق خواهد ماند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار