هواشناسی همدان
 مؤسسه فرهنگی حوراء بانوان استان همدان
دانلود نرم افزارهای کاربردی
شهروندنگارشبنم ها
23. فروردين 1398 - 8:27   |   کد مطلب: 22647
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به باز شدن دریچه سد اکباتان گفت: حجم سد اکباتان همدان پر شده و در آستانه سرریز شدن است.

به گزارش شبنم ها، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

منصور ستوده مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان  با بیان اینکه حجم سد اکباتان تقریبا پر است اظهار کرد: بر این اساس برای اینکه بتوان رسوبات بخشی از پشت سد و مخزن را خالی کنیم دریچه سد باز شده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل بازگشایی زودهنگام دریچه سد اکباتان خروج آب بی‌کیفیتی که در لایه‌های زیرین بود و همچنین کنترل سیلاب در حین بارندگی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان ادامه داد:  اکنون حدود ۱۴ تا ۱۵ مترمکعب آب در ثانیه از سد  خارج  و وارد رودخانه شده  تا محیط زیست نیز بهره‌مند شود.

وی با بیان یانکه 15 متر مکعب آب وارد این سد می شود، گفت: یک متر مکعب از آب این سد برای شرب شهروندان همدان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ستوده دلیل عدم هدایت آب مازاد سد اکباتان به سد آبشینه را خروج آب بی‌کیفیت دانست و افزود: پس از گذشت چند روز که آب بی‌کیفیت خارج شده و رودخانه‌ها نیز تمیز شود، آب سرریز سد اکباتان به سد آبشینه هدایت می‌شود.

وی اضافه کرد: آبی سریزی اکباتان با خروج از استان همدان با  تغذیه بست‌ها و دشت‌ها شده   وارد استان‌های مرکزی می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه در دوره های قبل نیز شاهد سرریز زودهنگام سد اکباتان بودیم، افزود: در سال جاری به علت وقوع بارش‌های سیل‌آسا و مداوم، سرریز سد را در این وقت از سال داشتیم.

وی در ادامه از سرریز شدن سد سرابی خبر داد و گفت: این سد امروز با ۹.۵ میلیون متر مکعب سرریز شد و اکنون سد کلان ملایر نیز سرریز شده و سد اکباتان در آستانه سرریز شدن است.

ستوده با تأکید بر اینکه در بالادست سد اکباتان ذخایر زیادی از برف وجود دارد تصریح کرد: ذخایر بالادست سد اکباتان در حال ذوب شدن است و این مسئله نیز بر حجم آب سد می‌افزاید.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار