هواشناسی همدان
پایگا خبری مقام معظم رهبری
پژوهشکده عفاف
 مؤسسه فرهنگی حوراء بانوان استان همدان
دانلود نرم افزارهای کاربردی
شهروندنگارشبنم ها
25. بهمن 1393 - 10:29   |   کد مطلب: 4952
عدد ۱۳۵۷ را روی پارچه تریکو درآوردم و بعد از دوختن روی لباس با رنگ پارچه برایشان دست و پا و چشم و ابرو کشیدم تا صورت عروسکی پیدا کند و برای بچه ها جذابتر باشد.
 	 ماجرای من و لباسهای پسرم(3)

 به گزارش شبنم ها، مادر سبزواری برای زدودن لباس‌های فرزند خردسالش از نمادهای ضدفرهنگی دست به ابتکار جالبی زده است.اینک زهرا عباسی نویسنده وبلاگ راحیل و از فعالان فرهنگی سبزوار در مطلبی به  انعکاس تلاش‌های این مادر خوش ذوق انقلابی برای این مهم پرداخته است. متن کامل این یادداشت را در زیر می‌خوانید:

بعد از لباسهایی که با دغدغه ایرانی-اسلامی بودن، برای پسرم محمدحسین دوختم، ایده هایی به ذهنم رسید. مثلاً اینکه چقدر خوب می شود اگر بتوان چنین طرحهایی را به عنوان لباس فرم مدارس و مهد کودک ها استفاده کرد. با کمک یکی از دوستانم تقریباً 15 طرح لباس مهد کودک روی کاغذ طراحی کردیم. اما فقط دو سه نمونه آن را به مرحله اجرا درآوردم. نمونه زیر یکی از آن نمونه هاست که با پارچه ترگال خردلی و چهارخانه سبزآبی آماده کردم.

عدد 1357 (سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی) را روی پارچه تریکو درآوردم و بعد از دوختن روی لباس با رنگ پارچه برایشان دست و پا و چشم و ابرو کشیدم تا صورت عروسکی پیدا کند و برای بچه ها جذابتر باشد. این اعداد را خودم با دست کشیدم و درآوردم، اما بعد از این کار، یک شابلون اعداد تهیه کردم و برای این جور کارها از شابلون استفاده می کنم که به واسطه آن، کار تمیزتر و زیباتر از آب درمی آید.

 

 

 

 

***

 طرح "خورشید پشت ابر"، یک نمونه لباس فرم دخترانه است.  بعد از انتخاب طرح خورشید و ابر، پشت پارچه ای که برای این کار در نظر گرفته بودم، لایه لیزر چسباندم. بعد دادم بیرون با برش لیزر برایم در بیاورند. برش لیزر این خوبی را دارد که خیلی تمیزتر درمی آید و از ریش شدن پارچه که باعث زشتی کار می شود جلوگیری می کند. لایه لیزر، لایه ای است که هم به پارچه ایستایی می دهد و کار برش لیزر را راحت می کند و هم به وسیله اتو راحت روی لباس چسبانده می شود و دیگر نیازی به دوختن نیست. اگر اتو کامل داغ باشد و تکه دوزی خوب چسبانده شود با شست و شوی زیاد هم قابل جدا شدن نیست.

ابتدا در نظر داشتم کلمه "سلام" را با رنگ پارچه روی ابر یا خورشید بنویسم اما بعد به ذهنم رسید که "سلام" را هم بدهم با لیزر درییاورند و اتفاقاً کار خوبی شد و زحمت کمتری هم برد.

 

 

 

 

***

  این لباس را برای ریحانه خانم، دختر یکی از دوستانم که تازه متولد شده بود به عنوان هدیه تولدش دوختم. برای طرح روی لباس قبلی محمدحسین پارچه ترگال کجراه بردم و دادم عکس سینا را روی آن چاپ بزنند اما اول اینکه این پارچه ریش می شد و در ثانی به تدریج و در اثر شست و شو کمرنگ شد. دنبال پارچه مناسبی بودم که این دو اشکال را نداشته باشد.

 

آقایی که کار چاپ  را برایم انجام می داد، گفت: هرچه بافت پارچه بازتر و غیر متراکم تر باشد بهتر چاپ می خورد. من هم پارچه دوشیز را پارچه مناسبی دیدم. طرح "ثنا و ثمین" را دادم روی این پارچه چاپ بزند، ولی بعد دریافتم این پارچه اصلاً پارچه مناسبی برای این کار نیست. این پارچه خوب چاپ می خورد ولی به جهت اینکه کمی براق است، سایه روشن می اندازد و جذابیت و زیبایی لازم را ندارد و کمی هم ریش می شود.

 

به تجربه دریافتم پارچه ریون که پشت آن لایه چسبانده شود پارچه ای بسیار مناسب هم برای چاپ و هم برای تکه دوزی است. پارچه ای که در اثر استفاده رنگ و جلایش را از دست نمی دهد. بعد از درآوردن طرح، مثل خود دفاتر "ثنا و ثمین" چادر ثنا و ثمین را با کمک چسب dm5 و اکلیل کمی براق کردم.

برای این کار پارچه ای ساده خریداری کردم چون فکر می کردم پارچه طرحدار مانع دیده شدن طرح "ثنا و ثمین" می شود، اما بعد از دوخت برای اینکه کمی جذابیت به آن بدهم با کمک گوش پاکن و رنگ پارچه آن را خال خالی کردم تا بچگانه تر و دخترانه تر شود بدون اینکه از نمود عکس روی لباس کاسته شود.

 

  

 

 

 ***

  این شلوار خنک را با پارچه لی کاغذی برای تابستان محمدحسین دوختم. تکه دوزی عدد 22 را با شابلون و پارچه تریکو که ریش نمی شود درآوردم و روی لباس دوختم.

 

 

 ***

 

  یک کاپشن ایرانی هم برای زمستان محمدحسین دوختم که اربعین امسال، کربلایی هم شد. عکسهای آن را در مطالب بعد خواهم گذاشت انشاءالله.

 ***

بعد نوشت: علت اینکه این مطلب به واسطه پرداختن به جزئیات دوخت لباسها، کمی تخصصی شده، راحت کردن کار برای مادران دغدغه مندی است که می خواهند لباس ایرانی برای فرزندانشان تولید کنند. تولید مادرانه...

دیدگاه‌ها

عالی بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

آخرین اخبار