پیغام خطا

  • Notice: Use of undefined constant CMF_Ln_English - assumed 'CMF_Ln_English' در cmfcCalendarV1::factory() (خط 63 از /home/shabnamha/domains/shabnamha.ir/public_html/sites/all/modules/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).
  • Notice: Use of undefined constant CMF_Error - assumed 'CMF_Error' در cmfcCalendarV1::factory() (خط 63 از /home/shabnamha/domains/shabnamha.ir/public_html/sites/all/modules/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).

هواشناسی همدان
24. مهر 1399 - 14:01   |   کد مطلب: 10666
در ششمین نشست تخصصی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی مطرح شد؛
«سواد رسانه‌ای» را باید به شکل علم و دانش بومی بازتولید کنیم
رئیس هیئت علمی همایش سواد رسانه‌ای گفت: لازم است که اخلاق حرفه‌ای، اخلاق رسانه‌ای و اخلاق استفاده از فناوریهای نوین اطلاعاتی و ارتباطی در ایران به شکل بومی مورد مطالعه قرار گیرد تا بتوانیم سواد رسانه‌ای را به شکل علم و دانش بومی بازتولید کنیم.

به گزارش شبنم ها به نقل از تسنیم :  ششمین نشست تخصصی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی با حضور سید مرتضی موسویان؛ رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن خجسته؛ رئیس پژوهشکده ارتباطات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و برخی مدیران شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این نشست مرتضی مفید‌نژاد؛ قائم مقام مرکز مطالعات راهبردی ژرفا در ششمین نشست تخصصی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی گفت: در زمانی به سر می‌بریم که برخورد حکیمانه با شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های مجازی به عنوان تنها راه منطقی و عقلانی استفاده از فرصتها و مصونیت از تهدیدهای شبکه‌ها و رسانه‌های مجازی، در میان اندیشمندان کشور پذیرفته شده است و پژوهش‌های مرکز مطالعات راهبردی ژرفا حاکی از آن است که بالا بردن سواد رسانه‌ای جامعه، یکی از مهمترین مصادیق برخورد حکیمانه با شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های مجازی است. 

حسن خجسته؛ رئیس هیئت علمی همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی نیز با اشاره به اینکه سواد رسانه‌ای در ایران موضوع جدیدی است، تأکید کرد: بحث اخلاق حرفه‌ای، اخلاق رسانه‌ای و اخلاق استفاده از فناوریهای نوین اطلاعاتی و ارتباطی از موضوعاتی است که لازم است در ایران به شکل بومی مورد مطالعه قرار گیرد تا بتوانیم سواد رسانه‌ای را به شکل یک علم و دانش بومی بازتولید کنیم.

سید مرتضی موسویان؛ رئیس همایش ملی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی ضمن تأیید سخنان حسن خجسته خاطر‌نشان کرد: افزایش سواد رسانه‌ای جامعه به تنهایی برای استفاده از فرصتهای فضای مجازی و مقابله با تهدیدهای آن کفایت نمی‌کند و لازم است مسئولیت اجتماعی همه کاربران اینترنت و فضای مجازی افزایش یابد.

وی افزود: مسئولیت اجتماعی در فضای مجازی یعنی اینکه هر یک از تولید‌کنندگان محتوا باید مسئولیت آنچه را تولید می‌کنند برعهده بگیرند و اگر بتوانیم با تعریف ساده‌ای از هنجارها این مسئولیت را در بین تک‌تک اعضای جامعه تسری دهیم، کار بزرگی انجام داده‌ایم.

وی پیوند سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تنها راه  سالم‌سازی فضای مجازی، واگذار کردن مسئولیت به تک‌تک اعضای جامعه ایرانی است زیرا تنها در این صورت است که نگاه افراد به تمامی مطالب و محتواهای این فضا انتقادی شده و یاد می‌گیرند چگونه یک مطلب را تحلیل کنند و  خوب را از بد تشخیص دهند، بالا بردن سواد رسانه‌ای در جامعه تنها  با  یک جریان‌سازی مستمر امکان پذیر است.

لازم به ذکر است همزمان با برگزاری همایش ملی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی در تهران، علاقه‌مندان جهت ارسال آثار و شرکت در این همایش می‌توانند به نشانی اینترنتی saramad.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/ص

دیدگاه شما

آخرین اخبار