هواشناسی همدان
27. دى 1395 - 12:03   |   کد مطلب: 14818
یک سال پس از اجرای برجام...
سفره هایی که هر روز کوچکتر میشوند
مقایسه رشد قیمت‌ها در 11 گروه مواد غذایی و خوراکی نشان می‌دهد غیر از سبزی‌های تازه، قیمت 10 گروه کالایی شامل لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات، میوه‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شکر، چای و روغن نباتی از 0.1 درصد تا 45.7 درصد در یک سال اخیر افزایش یافته است.
تورم,بالا رفتن نرخ تورم,سفره های مردم,برجام,پسا برجام,shabnamha.ir,شبنم همدان,afkl ih

به گزارش شبنم همدان به نقل از خبرگزاری تسنیم : در حالی دولت از کاهش نرخ تورم و تک‌رقمی شدن آن در یک سال اخیر خبر می‌دهد، که نرخ تورم با مقایسه رشد قیمت‌ها در سبدی از 310 قلم کالا و خدمات محاسبه می‌شود که بخش زیادی از این کالاها و خدمات در سبد مصرفی اقشار ضعیف و متوسط قرار ندارد و اگر بخواهیم نرخ تورم را برای مردمی که عمده کالاها و خدمات مصرفی آنها کالاهای ضروری است، محاسبه کنیم، نرخ تورم بیشتر از این ارقام خواهد شد.

یکی از دلایلی که بیشتر مردم کاهش نرخ تورم را احساس نمی‌کنند، این است که قیمت کالاهای ضروری که مردم به‌ناچار باید شبانه‌روز مصرف کنند، به‌ویژه اقلام غذایی و خوراکی بسیار بیشتر از نرخ تورم افزایش یافته است.

بانک مرکزی هر هفته گزارش‌های مستندی از تغییرات قیمت 11 گروه کالایی در بخش مواد غذایی و خوراکی شامل لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات، میوه‌های تازه، سبزی‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شکر، چای و روغن نباتی منتشر می‌کند که تصویر شفافی از تأثیر قیمت‌ها بر سفره‌های مردم را می‌تواند نشان دهد.

این روزها مصادف شده با سالگرد اجرای برجام که مسئولان دولت به‌شکل یک‌طرفه در انبوه رسانه‌هایی که وکیل الدوله هستند، صرفاً به بیان مثبتات برجام می‌پردازند و از گشایش‌هایی صحبت می‌کنند که پس از برجام در اقتصاد کشور و زندگی مردم رخ داده است.

علی‌رغم افزایش حدود 4برابری درآمد نفت کشور در یک سال پس از برجام، مستند به‌گزارش‌های رسمی بانک مرکزی نه‌تنها گشایشی در سفره‌های مردم رخ نداده است، بلکه آمار افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد سفره‌های مردم در یک سال پسابرجام نسبت به یک سال قبل از برجام با شتاب بیشتری کوچک‌تر شده است.

مقایسه رشد قیمت‌ها در 11 گروه مواد غذایی و خوراکی نشان می‌دهد غیر از سبزی‌های تازه، قیمت 10 گروه کالایی شامل لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات، میوه‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شکر، چای و روغن نباتی از 0.1 درصد تا 45.7 درصد در یک سال اخیر افزایش یافته است.

بین 10 گروه غذایی که در یک سال اخیر گران شده‌اند، تنها 3 گروه لبنیات، تخم‌مرغ و حبوبات کمتر از یک سال قبل برجام رشد قیمت داشته‌اند، قیمت 7 گروه غذایی دیگر شامل برنج، میوه‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قندوشکر، چای و روغن نباتی نه‌تنها در یک سال پسابرجام افزایش داشته، بلکه افزایش قیمت آنها از یک سال قبل از برجام هم بیشتر بوده است.

شتاب گرفتن رشد قیمت برنج، میوه‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قندوشکر، چای و روغن نباتی در یک سال پسابرجام نشان می‌دهد که برجام نه‌تنها گشایشی در سفره‌های مردم ایجاد نکرده بلکه وضعیت سفره‌ها از قبل برجام به‌مراتب بدتر شده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، رشد قیمت لبنیات، تخم‌مرغ و حبوبات در یک سال منتهی به پسابرجام به‌ترتیب 7.1 درصد، 0.1 درصد و 22.5 درصد بوده است، در حالی که این نرخ‌ها در یک سال قبل از برجام به‌ترتیب 8.2 درصد، 17.3 درصد و 27.5 درصد بوده است.

همچنین در یک سال منتهی به پسابرجام قیمت برنج 45.7 درصد، میوه‌های تازه 2.3 درصد، گوشت قرمز 15.7 درصد، گوشت مرغ 30.4 درصد، قندوشکر 30.7 درصد، چای 16.3 درصد و روغن نباتی 8.2 درصد افزایش داشته است که از رشد قیمت این اقلام در قبل از برجام بیشتر است. رشد قیمت این 7 گروه کالایی در یک سال قبل از برجام برنج 4.7 درصد، میوه‌های تازه 8ــ درصد، گوشت قرمز 10.1 درصد، گوشت مرغ 13.2ــ درصد، قندوشکر 12.6 درصد، چای 5.3 درصد و روغن نباتی 0.4 درصد بوده است.

در ادامه نمودار رشد قیمت 11 گروه مواد غذایی قبل و پس از برجام را ببینید.

 

 

 

دیدگاه شما