پیغام خطا

  • Notice: Use of undefined constant CMF_Ln_English - assumed 'CMF_Ln_English' در cmfcCalendarV1::factory() (خط 63 از /home/shabnamha/domains/shabnamha.ir/public_html/sites/all/modules/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).
  • Notice: Use of undefined constant CMF_Error - assumed 'CMF_Error' در cmfcCalendarV1::factory() (خط 63 از /home/shabnamha/domains/shabnamha.ir/public_html/sites/all/modules/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).

24. آذر 1398 - 9:38   |   کد مطلب: 6372
شایع ترین علت خونریزی در دوران بارداری سقط جنین است و از هر ده سقط جنین، هشت سقط پیش از هفته سیزدهم بارداری اتفاق می افتد.
 دلایل اصلی سقط جنین

به گزارش شبنم ها؛ کم کاری تیروئید،سن پدر و مادر ،مشکل وراثتی و ژنتیکی، دیابت، چسبندگی های داخل رحمی،نارسایی دهانه رحم و..بسیاری موارد دیگر از عوامل ایجاد کننده سقط در مادران باردار هستند.

اکثر سقط های خودبخودی بین هفته ۸- ۱۲ بارداری رخ می دهد.  این زمان زمانی است که هورمون جفتی به سطح بالای کافی برای حفاظت از جنین نرسیده است . هر چه سن مادر بیشتر باشد، احتمال سقط هم افزایش می یابد. از طرفی سیگار کشیدن، مصرف داروهای خاصی که ممکن است بدون اطلاع پزشک مصرف شود، حاملگی های چندقلویی، بیماری هایی مانند دیابت، اختلالات دستگاه ایمنی بدن، تجربه بارداری ناموفق و… خطر سقط را افزایش می دهد.

 

این خونریزی را جدی بگیرید

شایع ترین علت خونریزی در دوران بارداری سقط جنین است و از هر ده سقط جنین، هشت سقط پیش از هفته سیزدهم بارداری اتفاق می افتد. البته خونریزی همیشه هم علامت سقط جنین نیست.

در واقع در سه ماه نخست بارداری خونریزی کم خیلی شایع است که اغلب به خودی خود قطع می شود و جنین به رشد خود ادامه خواهد داد البته در صورت لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری باید بلافاصله به پزشکتان مراجعه کنید تا علت اصلی مشخص شود. به عنوان مثال یکی از عوامل خونریزی، حاملگی خارج رحم است که یک درصد خانم های باردار آن را تجربه می کنند. در چنین شرایطی باید مدام تحت نظر باشید تا با مراقبت های اصولی، بارداری موفقی را سپری کنید.

 

علائم سقط جنین را بشناسید

از جمله مهم ترین علت های سقط، خونریزی و دردهای زیرشکمی (اگر دردهای خیلی شدید یا فقط در یک سمت از شکم باشد، ممکن است از علائم حاملگی خارج از رحم باشد) است. همچنین ممکن است مقداری بافت دفع کنید که بیشتر شبیه به لخته خون است. باید بدانید در بیشتر مواقع این خونریزی ها به تدریج از بین می رود که البته زمان و شدت از بین رفتن آن برای افراد مختلف متفاوت است و بین چند روز تا دو هفته طول می کشد حتی گاهی ممکن است متوجه سقط جنین خود نشوید و سونوگرافی همه چیز را مشخص کند.

 

در این حالت رشد جنین متوقف می شود، اما در رحم باقی می ماند؛ بنابراین درد و خونریزی هم ندارید و فقط بعضی از علائم بارداری مانند حالت تهوع و تورم و درد سینه ها هم از بین می رود. بنابراین توصیه می شود در سه ماهه اول حاملگی با بروز کوچک ترین تغییری به جای گوش کردن به توصیه های ریز و درشت اطرافیان به متخصص مراجعه کنید.

 

منبع: آکا

دیدگاه شما

آخرین اخبار