16. اسفند 1398 - 8:47   |   کد مطلب: 6440
گزارشی از ذبح آنلاین حیا در جامعه:
ترویج بی حیایی با استیکرهای غیراخلاقی تلگرام
اپلیکیشن پیام رسان تلگرام با توجه به همه گیر شدن آن در بین خانواده های ایرانی در کوتاه ترین زمان توانست بی بند و باری و حیازدایی را رواج دهد.
ترویج بی حیایی با استیکرهای غیراخلاقی تلگرام

به گزارش شبنم ها ، تلگرام یک برنامه پیام‌رسان از طریق اینترنت است که مانند سایر برنامه‌های پیام‌رسان عمل می‌کند اما داستان این نرم افزار با بقیه اپیلیکشن های موبایلی کمی متفاوت است، تلگرام در حالی این روزها به اپ محبوب ایرانی ها تبدیل شده و جای خود را در بین کاربران ایرانی باز کرده است که بسیاری از کارشناسان معتقدند توانسته در کوتاه ترین زمان بی بند و باری و حیازدایی را رواج دهد.
شاید تصورش برای شما سخت باشد اما برنامه موبایلی تلگرام این روزها به اندازه ای پررنگ شده که بی مبالغه، بسیاری از کاربران ایرانی به معنای واقعی به آنها «معتاد» شده اند و با ترویج بی حیایی به دنبال ذبح آنلاین حیا در جامعه ایرانی است.

برادران دوروف شاید تصور آن را هم نمی کردند که این برنامه در مدت زمان کوتاهی به این شدت همه گیر شود اما تلگرام نشان داد راه نفوذ در بین کاربران را به خوبی یاد دارد، این نرم¬‌افزار به سرعت در اپ موبایلی برنامه‌های‌ دنیا رشد کرد و به برترین برنامه رایگان در ۴۶ کشور از آلمان تا اکوادور آمریکا و چند کشور دیگر دست یافت.

در حالی بازار استفاده از این نرم افزار موبایلی این روزها در ایران داغ شده است و روزانه افراد زیادی به تلگرام می پیونند، که با اندکی تامل می توان پی برد در پس پرده آن سناریوی حیا زدایی از جامعه اسلامی ایران نهفته است.

همزمان با خبر فیلتر برخی اپیلیکشن ها موبایلی و محدودیت دسترسی کاربران به برخی از نرم افزارها شاهد هجوم یکباره ایرانی ها به تلگرام آلمانی بودیم، و همین امر باعث شد تا ایرانی ها با 23 درصد حائز رتبه نخست استفاده از این اپ موبایلی در جهان را از آن خود کنند.

علت محبویت روز افزون تلگرام را می توان در محیط ساده محیط گرافیکی با امکاناتی نظیر ارسال پیام‌های متنی، صوتی و تصویری در کنار استیکرهای جذاب و قابل‌تولید توسط مخاطبان جستجو کرد، استیکرهای که این روزها بلای جان خانواده ها و دیگر کاربران این شبکه اجتماعی شده است و تلگرام را از بقیه اپ های موبایلی جدا کرده است.

جالب آن است که ساخت شکلک های سفارشی بدون هیچ محدودیت و دانش رایانه ای نگرای های زیادی در جامعه به وجود آورده است شکلک هایی که عفت جامعه را هدف گرفته اند، استیکرهای این اپلیکیشن نه تنها بر خلاف شرع و عرف جامعه ما بلکه سایر جوامع دنیا بوده که قطعا اثرات مخربی بر روح و روان افراد به جا می گذارد و ذهن و روح افراد را فاسد می کند.

بر این اساس ساخت و انتشار استیکرهای مستهجن در فضای تلگرام روز به روز در حال افزایش است که در کنار زدودن حیا، لذت گرایی محض و ترویج اباحی گری جنسی را نیز در بر دارد.

اما از این موارد که بگذریم، تلگرام این روزها در حالی آزدانه مشغول انتشار تصاویر مستهجن و حمله به عفت جامعه اسلامی است که مسئولان وزارت ارتباط در این خصوص هیچ واکنشی نشان نداده اند.

محمود واعظی که پیش از این همواره به طرفداری از فعالیت شبکه‌های اجتماعی موبایل پرداخته و به کرات تاکید کرده بود که هیچ شبکه‌ای به دلیل مسائل اقتصادی فیلتر نمی شود، این بار به خبرنگار ایسنا اظهار کرد که برای شبکه‌هایی که از محتوا یا استیکرهایی در قالب توهین به مقامات کشور استفاده کرده یا نسبت به ترویج مسائل غیراخلاقی مبادرت می‌کنند بر اساس قانون محدودیت اعمال می‌کنیم.

حال باید دید با توجه به گسترش تصاویر مستهجن در محیط تلگرام برای اصلاح شرایط این نرم افزار آیا امکانی برای بهره گیری از فیلترینگ هوشمند وجود دارد یا برای برطرف سازی این مشکلات مسوولان تصمیم به مسدودسازی این شبکه خواهند گرفت.

انتهای پیام/

منیع: عصر هامون

دیدگاه شما