هواشناسی همدان
23. تير 1399 - 21:28   |   کد مطلب: 8817
پیامدهای افزایش سن ازدواج در ایران و برآوردهای عجیب و غریب
۸۷ درصد پسر‌ها به خاطر بدحجابی دختران ازدواج نمی‌کنند!
آمار منتشر شده حاکی از آن است که ازدواج ها در حال کاهش و همچنین سن ازدواج در حال افزایش است. این در حالی است که مسئولان، هر چند وقت یکبار، آماری مبنی بر کاهش آمار ازدواج اعلام می کنند و دلایل عدم تمایل جوانان به ازدواج را بر می شمارند اما در نهایت هیچ اقدام موثری جهت تسهیل در ازدواج جوانان صورت نمی گیرد.

به گزارش شبنم ها به نقل از فردا، آمار منتشر شده حاکی از آن است که ازدواج ها در حال کاهش و همچنین سن ازدواج در حال افزایش است. این در حالی است که مسئولان، هر چند وقت یکبار، آماری مبنی بر کاهش آمار ازدواج اعلام می کنند و دلایل عدم تمایل جوانان به ازدواج را بر می شمارند اما در نهایت هیچ اقدام موثری جهت تسهیل در ازدواج جوانان صورت نمی گیرد.

بسیاری از دختران و پسران مجرد به منظور آشنایی بیشتر با یکدیگر رابطه برقرار می کنند. این در حالی است که بسیاری از این روابط به ازدواج ختم نمی شود و دختران و پسران درگیر آسیب های روحی و عاطفی می شوند. علاوه بر آن فرصت های ازدواج را از دست داده و به مرور زمان سن شان بالاتر می رود و در نهایت یک فرد تنها و مجرد باقی می مانند.
 
دلیل بی‌تمایلی ۸۷ درصد پسران به ازدواج؛ عدم پوشش مناسب دختران
 
به تازگی فاطمه سادات محبی، پژوهشگر شورای فرهنگی-اجتماعی زنان با اشاره به پژوهشی كه در زمینه آسیب شناسی ازدواج دانشجویی در مقاطع مختلف بین ۲۰۶ دانشجو انجام گرفته، اظهار داشته: بر اساس آمار به دست آمده طی این پژوهش ۷۱ درصد دانشجویان پسر دلیل بی تمایلی به ازدواج را سختی های اقتصادی عنوان كردند.

وی افزوده: همچنین عدم باور پسران به برکت زندگی پس از ازدواج ۸۰ درصد، مهریه‌های سنگین ۵۸ درصد، توجه به زیبایی و ظواهر ۷۵ درصد، توقعات بالای پسران در انتخاب همسر ۷۴ درصد، ضعف خانواده پسر در یافتن دختر مناسب برای ازدواج ۵۰ درصد، پوشش نامناسب دختران ۸۷ درصد، از جمله آمارهای به دست آمده در این آسیب‌شناسی در بحث بی‌تمایلی دانشجویان به ازدواج محسوب می‌شود.

متاسفانه عوامل فرهنگی نیز در تاخیر ازدواج موثر هستند که از جمله این موارد می‌توان به تغییر نگرش جامعه به ملاک‌های ازدواج، ناکارآمدی شیوه‌های سنتی انتخاب همسر، کاهش تعداد خواستگار دختران، تمایل پسران به ازدواج با دخترانی که ۷ تا ۱۰ سال از آنها کوچکترند، تاخیر در ازدواج به ویژه در پسران اشاره کرد.
 
پسران مجرد، دنبال چطور همسری می گردند؟
 
پای درد دل پسران مجرد که می نشینی و دلیل ازدواج نکردن شان را می پرسی از مشکلات اقتصادی تا سخت گیری خانواده ها و پرتوقع بودن دخترها گله می کنند و می گویند: مگر می شود در این زمانه، زن گرفت؟ ما در تامین مخارج زندگی خودمان هم مانده ایم، چگونه مخارج زندگی یک نفر دیگر را هم تقبل کنیم؟

اما برخی دیگر معتقدند که می شود ازدواج کرد اما بهتر است که قبل از تصمیم گرفتن به ازدواج با طرف مقابل آشنا شویم و بعد به خواستگاری او برویم. این در حالی است که دختران این مسئله را سو استفاده می دانند و نگرانند که این رابطه برای آشنایی بیشتر به ازدواج ختم نشود و آسیب ببینند.

امیرحسین 34 ساله، فوق لیسانس حسابداری دارد و در دو شرکت مختلف، مشغول به کار است. او هنوز مجرد است و در این رابطه به خبرنگار «فردا» می گوید: دلم می خواهد که ازدواج کنم و تشکیل خانواده بدهم. حتی به دوستان و آشنایان هم گفته ام تا دختری مناسب با شرایط من معرفی کنند تا با او ازدواج کنم.

از او راجع به شرایط ازدواجش می پرسم و می گوید: دوستان زیادی داشته ام که بعد از ازدواج، زندگی مشترکشان دچار مشکلاتی شده است و از هم پاشیده است. دلم نمی خواهد ازدواج ناموفقی داشته باشم. برای همین باید با دختری که به من معرفی می شود یک الی دو سال رفت و آمد داشته باشم و اگر مناسب یکدیگر بودیم ازدواج کنیم.

امیرحسین بیان می کند: من چهره همسری که انتخاب می کنم برایم اهمیت دارد، برای همین خیلی از دخترهایی که به من معرفی می شوند و ظاهرشان به دلم نمی نشیند را رد می کنم. شاید یکی از دلایلی که تا الان مجرد مانده ام همین باشد. دلم می خواهد همسر زیبایی داشته باشم. البته بسیاری از دختر خانم هایی هم که با آنها آشنا می شوم، راضی نمی شوند تا مدتی با هم آشنا شویم و بعد ازدواج کنیم. آنها در مرحله اول دلشان می خواهد من رسما به خواستگاری شان بروم. اما مگر می شود که از کسی نشناخته خواستگاری کنی؟
 
دختران مجرد چه می خواهند؟
 
به عقیده دختران مجرد، پسران مسئولیت پذیر بسیار کم هستند. آنها می گویند نمی توانند به راحتی به خواستگارانشان اعتماد کنند.

راحله 35 ساله، فوق لیسانس کشاورزی دارد و در یک شرکت خصوصی کار می کند. او می گوید تا به حال خواستگاران زیادی داشته است اما وقتی می فهمد یک پسر 40 ساله تا امروز نتوانسته پس اندازی برای خودش داشته باشد، نمی تواند به او اعتماد کند.

راحله بیان می کند: این که همسر من ثروتمند باشد برایم اهمیت زیادی ندارد اما اینکه یک پسر تا سن 40 سالگی چه کار مفیدی در زندگی اش انجام داده، خیلی مهم است.

او ادامه می دهد: به نظر من یک فرد در زندگی اش باید حرفی برای گفتن داشته باشد. مثلا یا در رشته خاصی درس خوانده باشد و خود را از لحاظ علمی تقویت کرده باشد یا اینکه در بازار مشغول به کار شده و کسب درآمد کرده باشد. اما وقتی که یک پسر تا این سن، عمرش را به بطالت گذرانده باشد برای من قابل قبول نیست.
 
پیامدهای افزایش سن ازدواج در ایران
 
هنوز از یادها نرفته است که محمداسماعیل مطلق، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت از وجود بیش از 11 میلیون دختر و پسر جوان در آستانه ازدواج در کشور خبر داده و گفته:  بخش قابل مهمی از این جمعیت که بین 18 تا 35 سال دارند، در حال پشت سر گذاشتن سن ازدواج و باروری سالم هستند که این امر زمینه ساز کاهش نرخ باروری در کشور است.

براساس آمارهای کنونی، سن ازدواج در کشور پنج سال افزایش یافته است که باید تلاش شود حداقل 2 سال آن را کاهش دهیم تا به نرخ مطلوب باروری یعنی 2،1 درصد برسیم. اگر کاهش سن ازدواج درکشور رخ ندهد، درسال 1430 نرخ باروری صفر و پس از آن نیز منفی خواهد شد که این امر مشکلات عدیده ای در حوزه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی ایجاد خواهد کرد.

انتهای پیام/ج

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین اخبار