پیغام خطا

  • Notice: Use of undefined constant CMF_Ln_English - assumed 'CMF_Ln_English' در cmfcCalendarV1::factory() (خط 63 از /home/shabnamha/domains/shabnamha.ir/public_html/sites/all/modules/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).
  • Notice: Use of undefined constant CMF_Error - assumed 'CMF_Error' در cmfcCalendarV1::factory() (خط 63 از /home/shabnamha/domains/shabnamha.ir/public_html/sites/all/modules/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).

6. مهر 1399 - 9:54   |   کد مطلب: 7632
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تأکید بر لزوم ورود به‌موقع و به‌اندازه خانواده‌های زوجین به‌هنگام مشکلات که سبب کاهش آمار طلاق توافقی می‌شود، گفت: به‌طور کلی خانواده‌ها 60 تا 70درصد در جدایی یا ممانعت از جدایی زوجین نقش دارند.
 خانواده‌ها 60 تا 70درصد در جدایی یا ممانعت از جدایی زوجین نقش دارند

به گزارش شبنم همدان ، کیومرث فرحبخش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی تسنیم درباره طلاق توافقی اظهار داشت: در این نوع از طلاق‌ها، زن و شوهر بدون درگیری و دعوا می‌خواهند از یکدیگر جدا شوند و درباره مسائلی چون مهریه‌، حضانت فرزندان، نفقه و... با یکدیگر به توافق می‌رسند سپس با مراجعه به دادگاه و ارائه درخواست طلاق از یکدیگر طلاق می‌گیرند.

فرحبخش با اشاره به نقش پررنگ خانواده‌‌ها در کاهش آمار طلاق توافقی عنوان کرد: به‌طور کلی خانواده‌ها 60 تا 70 درصد در جدا شدن و جدا نشدن زوج نقش دارند؛ بسیاری از مواقع آسیب‌هایی که در ازدواج توسط خانواده‌ها به زوجین وارد می‌شود، باعث جدایی زن و شوهر می‌شود هرچند دخالت آنها از سر دلسوزی و محبت است اما منجر به طلاق می‌شود و این در حالیست که خانواده‌ها با ورود به‌موقع و به‌اندازه می‌توانند مانع جدایی زن و شهر شوند.

وی درپاسخ به این سؤال که چرا زوج‌های امروزی به‌راحتی از هم طلاق می‌گیرند، تصریح کرد: در گذشته زوج‌ها پس از تنش و دعوا و قهر به گزینه طلاق می‌رسیدند و زمانی طلاق می‌گرفتند که دیگر راهی برای ادامه زندگی وجود نداشت اما امروزه بدون کمترین تنش، دعوا و سپری کردن زمان به‌راحتی طلاق می‌گیرند و طلاق را کم‌دردسرترین راه برای حل اختلافات می‌دانند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره علل افزایش طلاق توافقی یادآور شد: افزایش فراوانی طلاق را می‌توان عامل افزایش طلاق توافقی دانست چون زمانی که فراوانی طلاق افزایش می‌یابد انواع گوناگونی از طلاق را شامل می‌شود که یکی از آنها طلاق توافقی است.

وی افزود: دومین عاملی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که قبح طلاق در جامعه شکسته شده است؛ در گذشته طلاق میان مردم به‌عنوان یک پدیده بد و یک شکست تلقی می‌شد و سعی می‌کردند از آن دوری کنند اما متأسفانه امروزه تا حد زیادی آن معنای بد و ضدارزشی خود را از دست داده است.

فرحبخش تصریح کرد: وقتی قبح طلاق شکسته شد، به‌عنوان یک رفتار اجتماعی بین مردم شیوع پیدا کرد، افراد جامعه به‌راحتی آن را انجام می‌دهند، مثلاً تصور کنید قبح دزدی و سرقت هم در جامعه از بین برود در آن هنگام سرقت به‌عنوان یک عمل اجتماعی مورد پذیرش عموم قرار می‌گیرد، در آن هنگام همه مبادرت به انجام این کار می‌کنند که این کار را در مورد طلاق توافقی هم انجام می‌دهند.

این مشاور دانشگاه درباره سایر علل افزایش طلاق توافقی گفت: از دیگر علل می‌توان به گسترش روحیه فرد‌گرایی توسط فرهنگ غرب اشاره کرد؛ برمبنای تفکر فردگرایی زن و شوهر تا زمانی که از یکدیگر خوششان بیاید با هم زندگی می‌کنند و هر زمانی که خلاف این بود از هم جدا می‌شوند و وقتی تفکر زوجین برمبنای روحیه‌ی فرد‌گرایی باشد دیگر توجه به سایرین ندارند.

وی افزود: این جمله در این فرهنگ بسیار تکرار می‌شود: "مشکل مختص خودش است و به من مربوط نمی‌شود" یعنی: من برای خود زندگی می‌کنم و می‌خواهم از بودن خود لذت ببرم نه از بودن دیگران؛ وقتی این تفکرات بین مردم رواج پیدا کند سبب افزایش آمار طلاق توافقی می‌شود.

این استاد دانشگاه درباره تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر مسئله طلاق توافقی تصریح کرد: اگر زنی تحت تأثیر شبکه‌های اجتماعی اقدام به طلاق گرفتن از همسر خود کند حتماً از طریق حضور فیزیکی در جامعه هم به این امر دامن می‌زند؛ در این شرایط افرادی که زمینه‌های ناهنجاری و ضد‌ارزشی در آنها وجود دارد، بیشتر آسیب‌پذیر هستند، شبکه‌های اجتماعی فی‌نفسه عامل اثرگذار و مهمی در مسئله طلاق توافقی نیست.

وی درباره راهکارهای کم شدن آمار طلاق توافقی گفت: زوجین از ابتدای ازدواج به‌مدت 2 تا 3 سال تحت نظر یک مشاور مجرب به حل مشکلات و کسب مهارت‌های زندگی برسند؛ در همین مدت هم می‌توان از نظرات مفید خانواده‌ها و دیگران بهره‌مند بود؛ امروزه می‌توان با شیوه‌های علمی به کاهش آمار طلاق توافقی رسید.

فرحبخش افزود: متأسفانه امروز تعداد کمی مشاور به‌صورت تخصصی به مشاوره ازدواج می‌پردازند در صورتی که اگر افراد متخصص افزایش یابد و مهارت زندگی توسط این مشاوران به زوجین ارائه شود، شاهد کاهش آمار طلاق و به‌خصوص طلاق توافقی خواهیم بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره نقش رسانه‌ها در کاهش آمار طلاق توافقی یادآور شد: رسانه‌ها جنبه منفی طلاق را برای مردم شرح دهند؛ رسانه‌ها می‌توانند مشکلات خانم و آقایی را که از هم طلاق گرفته‌اند به تصویر بکشند و به مشکلات و فشارهای فرزندان در زمان جدایی والدین و پس از آن اشاره کنند، همچنین رسانه‌ها با کمک متخصصان می‌توانند به ارائه مهارت‌های ارتباطی و زندگی سالم بپردازند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار