پیغام خطا

  • Notice: Use of undefined constant CMF_Ln_English - assumed 'CMF_Ln_English' در cmfcCalendarV1::factory() (خط 63 از /home/shabnamha/domains/shabnamha.ir/public_html/sites/all/modules/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).
  • Notice: Use of undefined constant CMF_Error - assumed 'CMF_Error' در cmfcCalendarV1::factory() (خط 63 از /home/shabnamha/domains/shabnamha.ir/public_html/sites/all/modules/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).

22. اسفند 1399 - 1:13   |   کد مطلب: 11326
شایعاتی درباره این بیماری رایج است که بسیار دور از واقعیت میباشد. بسیاری بیماران اسکیزوفرنیک را احمق، دیوانه تمام عیار، مجنون و آشفته می نامند واین به این معناست که این بیماران خطرناک، غیر قابل پیش بینی، غیر قابل درک و خارج از کنترل هستند.

اسکیزو فرنی یکی از پیچیده ترین و عجیب ترین اختلالات روانی است.  در واقع اسکیزوفرنی یک اختلال واحد نیست، بلکه مجموعه ایی از اختلالها ست. با این حال شایعاتی درباره این بیماری رایج است که بسیار دور از واقعیت میباشد. بسیاری بیماران اسکیزوفرنیک را احمق، دیوانه تمام عیار، مجنون و آشفته می نامند واین به این معناست که این بیماران خطرناک، غیر قابل پیش بینی، غیر قابل درک و خارج از کنترل هستند. این نامگذاری ها ناشی از ترس و ناآگاهی افراد عادی نسبت به ماهیت اسکیزوفرنی است. واقعیت این است که بیماران اسکیزوفرنی به جای اینکه دیوانگانی باشند که وحشیانه به این سو و آن سو  می دوند، اغلب گوشه گیرند و درگیر مشکلات خودشان هستند .گاهی آنها فریاد می زنند و به دیگران هجوم می برند. اما اصلاً معلوم نیست  که این رفتارها از اختلال واقعی سر چشمه می گیرد یا از از نحوه  برخوردی که با این بیماران می شود .این بیماران  نیز مانند افراد دیگر، برخوردی را که با آنها می شود منعکس می کنند، وقتی که این برخورد توام با نزاکت باشد، آنها نیز با نزاکت رفتار می کنند و برعکس. این تصور غلط که مجرمان کمتر از بیماران اسکیزوفرنی خطرناکند و بهتر است آدم نزدیک یک زندان زندگی کند تا نزدیک یک بیمارستان، مستقیما از همین نادانی و ترس ناشی می شود. افسانه دیگر درباره اسکیزوفرنی این است که وقتی معلوم میشود یک نفر اسکیزوفرنیک است او همیشه بیمار خواهند ماند. اما در واقع اختلال اسکیزوفرنیک همیشه ماندگار نیست و اینها تمام عمر خود بیمار نخواهند ماند. اغلب یک دوره ، این بیماری رخ میدهد و بعد نا پدید میشود و هرگز عود نمیکند . گاهی اوقات بعد از یک دوره طولانی که فرد سالم است. دوره دیگری ممکن است رخ دهد. درست به همان صورت که ممکن است در طول زندگی خود چندبار سرما بخورید ولی همیشه آب ریزش بینی نداشته باشید. ممکن است فردی در طول عمر خود چندبار به دوره های اسکیزوفرنی مبتلا شود و بین این دوره ها کاملا سالم باشد. جالب است بدانیم که بسیاری از افرادی که به اختلال اسکیزوفرنیک مبتلا میشوند ، مثل دیگر افراد ورزش میکنند، رمان و روزنامه می خوانند، تلویزیون میبینند. مدرک دانشگاهی میگیرند و با دوستان و خانواده خود ارتباط دارند. مدت طولانی می توانند بدون علائم بیماری زندگی کنند. ما درباره اینکه چرا فردی دچار اسکیزوفرنی میشود اطلاعات بیشتری از اینکه چرا در اثر سرماخوردگی بیمار میشویم نداریم. همان طور که وقتی نشانه های سرماخوردگی وجود ندارد فرد سالم است، زمانی هم که نشانه های اسکیزو فرنی وجود ندارد، فرد عاقل محسوب میشود.و در پایان  باید گفت که بیماران اسکیزوفرنیک مانند همه ما انسان است.

یادداشتی از سهیلا آقاجانی/ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

انتهای پیام / ن

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین اخبار