دانلود نرم افزارهای کاربردی
شهروندنگارشبنم ها
هواشناسی همدان
 مؤسسه فرهنگی حوراء بانوان استان همدان
2. خرداد 1394 - 10:12   |   کد مطلب: 5985
در طول تاريخ همواره تعداد زنان جنگجو، بسيار كم تر از مردان مبارز بوده است، ولي نكته ي مهم اين بود كه اين ميزان كم نفرات تأثيرگذاري بسيار بالايي در پيروزي آنان داشته است.
حضور زنان,پشتیبانی جبهه,آزادی خرمشهر ,جنگ تحمیلی

 به گزارش شبنم ها به نقل از تيار؛در تحليل واژه زن مي توانيم بگوييم كه زن از دو كلمه زن+دگي تشكيل شده است  يعني زندگي با زن معني پيدا مي كند چرا كه زن اصلی ترین عضو تشکیل دهنده خانواده و آئینه تمام نمای شخصیت انسان است او مظهر پرورش است.

هیچ کاری در جهان را نمی توان با نقش مقدس مادری برابر دانست مقام ، شخصیت و جایگاه والای زنان در تربیت فرزندان جایگاه ویژه ای است زن سازنده جامعه فردا است و به فرموده بنیان گذار کبیر جهموری اسلامی ایران (از دامن زن مرد به معراج می رسد).یعنی زنان نقش اساسی در تربیت مردان تاریخ ساز و بزرگ جامعه دارند و اگر دامن پر مهر و فضیلت زنان نباشد، هرگز مردان به قله های علم و تقوی و بزرگی نخواهند رسید.

سينه تاريح مالامال از شجاعتها و رشادتهاي زنان است در این میان زنان و مادرانی بودند که علاوه بر نقش زن و مادر تاثیرات والایی بر جامعه داشته اند، این زنان در دوران دفاع مقدس پا به پا و در کنار مردان برای دفاع از کشور خود می جنگیدند.

در طول تاريخ همواره تعداد زنان جنگجو، بسيار كم تر از مردان مبارز بوده است، ولي نكته ي مهم اين بود كه اين ميزان كم نفرات تأثيرگذاري بسيار بالايي در پيروزي آنان داشته است هنگام بروز جنگ و دفاع يك ملت در برابر حمله دشمن، تنها اعزام مردان به صحنه ي نبرد ضامن پيروزي نبود بلكه حمايت و پشتيباني از نيروها،تحريك و تشويق مردان به حضور مداوم در جبهه، مراقبت از كودكان، پرستاري از مجروحان و مداواي زخمي ها، قبول مسئوليت زندگي در نبود مردان،فعاليت در ستادهاي پشتيباني جبهه و جنگ تأثيري مستقيم بر روحيه ي رزمندگان و حتي سرنوشت جنگ داشت.

زنان ایران زمين با تأسي از رفتار و سيره ي حضرت زهرا (س)و حضرت زينب (س) و ديگر زنان الگو وقهرمان صدر اسلام، به وظيفه الهي و انساني خويش در طول دفاع مقدس عمل نمودند این شیر زنان در شهرهاي مرزی دليرانه مقاومت می كردند، آنان آيينه تمام نمای ايثار و فداكاری و اسطوره های شهادت و شهامت بودند، فرار از دشمن برای آنان مفهومي نداشت و بر اين عقيده بودند كه تا آخرين نفس نبايد پشت به دشمن كرد.

اما اينها تنها گوشه اي از ايثارگريهاي زنان شيردل ايران زمين است نقش زنان بسيار پررنگ بودچرا كه زنان ما در كنار مردان صحنه‌های بزرگی را خلق كردند، به طوری كه نقش زنان در آزادسازی خرمشهر فراموش نشدنی است.

زنان اسطوره صبر و ایثار بودند و علاوه بر تحمل مصائب و مهاجرت از شهرها گرفته تا تحمل شهادت و اسارت فرزند و همسر ،در پشت جبهه هم فعالیت داشتند وپا به پای مردان در این حماسه نقشی مستمر و جاودانه را ایفا کردند.

زهرا محمدخاني (زني كه در تصوير بالا مشخص شده)یکی از زناني كه که خود در ستادهاي پشتيباني جبهه و جنگ حضور مؤثري داشته است، می‏گوید:آن دوران زنان پا به پای رزمندگان در میدان نبرد بودند، به خوبی مقاومت ميكردند و با عنایت خداوند متعال دشمن را از خاك خرمشهر بیرون راندند و اگر خود نمي توانستند لااقل در پشت جبهه ها كارهاي پشتيباني و آماده سازي آذوقه و لباس براي رزمندگان فعاليت مي كردندو همسران و برادران و فرزندانشان را به جبهه ها مي فرستادند.

زنان شجاع و فداکار دوشادوش مردان به دفاع پرداختند بانوان ایران اسلامی در آن دوران دست به کارهایی زدند که کسی انتظارش را نداشت و شجاعت‌هایی از خود نشان دادند که دوست و دشمن را متحیر کرد.

     

 

در آن روزها خواهران دو دسته تقسيم مي شدند عده ‏ای برای آماده سازي غذا و آذوقه و لباس براي رزمندگان و تعدادی هم برای امدادگری آماده مي شدند و گاها هم در صورت نياز به پشت جبهه مي رفتيم تا لباس هاي كثيف رزمندگان را بشوريم آنجا پشت سر هم مجروح می‏ آوردند دست و پاها و بدن‏های پاره پاره، که در پتو و حصیر پیچیده شده بودند اوائل جرأت نمی‏کردیم به آن‏ها دست بزنیم ولی کم‏ کم عادت کردیم. خواهران هر کار نیاز بود می‏کردند، از پرستاری مجروحان تا کار در آشپزخانه و بسته بندي آذوقه ، امکانات بسیار کم و مختصر بود.

او مي گويد:آن زمان زنان هدفی جز رضای خدا و حفظ اسلام نداشتند و الان هم عده اي از آن زنان فوت كرده اند اما باقيمانده زنان آن دوران در طول اين سالها سعي كرده اند با ادامه فعاليتهاي خودشان باز هم نقش موثري در جامعه داشته باشند الان آنان در كارهاي خيرخواهانه ، تهيه جهيزيه نوعروسان كم بضاعت و كمك به نيازمندان سعي دارند تا آخرين نفس به اسلام خدمت كنند.

امام خمینی(ره) در تجلیل از زنان و نقش مؤثر آنان اشاره می فرمایند:
» اگر زنان شجاع و انسان ساز از ملت ها گرفته شوند، ملت ها به شکست و انحطاط کشیده می شوند.«
» من از شجاعت های زنان ایران… احساس غرور می کنم. شما زنان دلیر در این پیروزی، پیش قدم بوده و هستید، شما مردان را تشجیع کردید. ما همگی مدیون شجاعت های شما، زنان شیردل هستیم.«

حضور فعالانه زنان در عرصه های انقلاب اسلامی و تجدید سازمان اجتماعی و نیز حضور پیش قدمانه ی آن ها در رخدادهای جنگ و جبهه و مسایل سیاسی، اجتماعی جامعه ی اسلامی، به منزله ی نیمی از پیکره ی این جامعه همواره مورد تأیید رهبر و بنیان گذار انقلاب اسلامی بوده است.

امام خمینی(ره) در وصیت نامه ی سیاسی الهی خود می فرماید:
»ما مفتخریم که بانوان و زنان پیر و جوان و خرد و کلان در صحنه های فرهنگی و اقتصادی و نظامی حاضر و هم دوش مردان یا بهتر از آنان در راه تعالی اسلام و مقاصد قرآن کریم فعالیت دارند».

زنان امروزي نيز بايد رشادتهاي زنان آن دوران را هميشه در خاطر زنده داشته باشند و بایستی در راه زنده نگه داشتن آرمان های شهدا تلاش کنند و زنان رزمنده در دوران دفاع مقدس را  الگویی برای خود قرار دهند و در نگه داری ایمان و عقیده و آرمان های امام و انقلاب تلاش کنند و بدانند كه آرامش كنوني جامعه در گرو خونهايي است كه شهداي ما با دادن جان خود بدست ما داده اند پس همه با هم براي حفظ دستاوردهاي اين انقلاب تلاش كنيم .

  انتهای پیام/

     

دیدگاه شما

آخرین اخبار