هواشناسی همدان
18. آذر 1398 - 8:19   |   کد مطلب: 6018
اصلیت این ترشی خانگی مربوط به هند است ، فرایند ترشی گذاشتن برای نگهداری از مواد خوراکی و استفاده آنها در بیرون از فصل برداشتشان بوجود آمد. از مواد خوراکی ترشی شده در مسافرت های طولانی استفاده می شد. البته امروزه افراد، نه تنها به دلیل نگهداری از مواد خوراکی، بلکه به دلیل لذت بردن از مزه انواع ترشی، اقدام به ترشی گذاشتن می کنند.
ترشی,توت,آلوچه

مواد لازم:
انواع توت ها         200 گرم
پودر فلفل قرمز   1 قاشق چایخوری
پوره آلوچه           2 قاشق چایخوری
شکر                     100 گرم
روغن                   2 قاشق چایخوری
زردچوبه              1 قاشق چایخوری
 نمک                   به میزان لازم

طرز تهیه:
توت ها( هر نوع توتی که دوست دارید ) را با آب ولرم  بشورید و اجازه دهید در نور آفتاب خشک شود ، ماهیتابه را روی شعله کم اجاق گاز بگذارید و روغن و زردچوبه و نمک، فلفل قرمز و پوره آلوچه را با هم مخلوط کرده و به گذارید موادتان به جوش بیاید و سپس شکر را اضافه کنید و صبر کنید تا مواد آرام آرام با شکر هم خوب مخلوط شوند ، وقتی که موادتان به قوام آمد، شعله را خاموش کنید و سپس  توت ها را اضافه و با مواد مخلوط کنید،ترشی شما آماده شد.

نکته:
طرز تهیه پوره آلوچه:نیم کیلو آلوچه را با حرارت کم با یک لیوان آب بپزید و بعد از پخت آلوچه ها را از قابلمه دربیاورید و هسته آن ها را جدا کرده  و پوست آلوچه را بگیرید و آلوچه ها را با هر وسیله ای که راحت تر هستید پوره کنید .اجازه ندهید شکرتان به صورت قند سوخته دربیاید، بعد از اضافه کردن شکر فقط یک دقیقه زمان کافیست . در صورت نیاز می توانید نصف لیوان آب هم به موادتان اضافه کنید غلظت این ترشی بستگی به خواست شما دارد . شما می توانید از فلفل قرمز چشم پوشی کنید ، بستگی به ذاعقه و خواسته شما در این ترکیب ترش و شیرین دارد. شما می توانید برای تزئین ترشی تان ، از آلوچه پخته شده استفاده کنید به این شکل که آلوچه ها را بپزید و هسته آن ها را بعد از پخت جدا کنید و داخل آلوچه ها را با مواد ترشی به دست آمده پر کنید .
نوش جانتان

 

منبع : khorak.com

دیدگاه شما

آخرین اخبار