هواشناسی همدان
10. اسفند 1398 - 9:40   |   کد مطلب: 6928
امروزه جامعه ما شاهد پدیده ای ریشه دار است که متأسفانه به هیچ وجه به قامت جوامع اسلامی راست نمی آید؛ بی حجابی. هر چند بعضاً از تعابیری مثل بد حجابی در کنار بی حجابی استفاده می شود اما به زعم بنده چیزی که حجاب نباشد باید خلاف آن باشد که قاعدتاً بی حجابی است. به قول معروف یا رومی روم یا زنگی زنگ.
 مهم ترین عوامل گرایش خانم ها به بی حجابی در جامعه

به گزارش شبنم ها به نقل از ساجده، از آنجایی که حجاب یک مفهوم شامل پوشیدگی، عفت و حیا را در برمی گیرد بنابراین نمی شود بین حجاب و بی حجابی حدوسطی به عنوان بدحجابی در نظر گرفت. مراتب موجود مربوط به شدت و ضعف حیاست.

اما آنچه در این مدخل مورد نظر ساجده می باشد بررسی عوامل و دلایل گرایش به بی حجابی است.

یکی از اولین دلایلی که به ذهن همگان می رسد،

 غرب زدگی یا خودباختگی فرهنگی است؛ کسانی که هویت دینی و ملی آنان فاقد استحکام لازم است، همواره از فرهنگ غیرخودی رنگ می‏گیرند و هرآنچه دستاورد بیگانگان به خصوص غربی‏ها باشد در نظر آنان زیبا و ارزشمند جلوه می‏کند. غرب با استفاده از تمامی ابزارهای انتقال فرهنگ، می‏کوشد تا کشورهای اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی را تحت پوشش فرهنگ خویش قرار داده و ملت‌های مسلمان را استحاله فرهنگی نماید. در رأس این تلاش، ترویج روابط آزاد زن و مرد و حذف حجاب در بین مسلمانان قرار دارد.

 

 

دلیل بعدی که به صورت قابل توجهی خود دلیل غرب زدگی است، تبلیغات رسانه هاست؛ از عوامل بسیار مهم در بهبود وضعیت فرهنگی جامعه به ویژه حجاب و حیای عمومی، رسانه‏های جمعی همچون سینما، رادیو و تلویزیون، مطبوعات، کتاب‌ها و... می‏باشند و از میان این رسانه‏ها سهم رادیو و تلویزیون و سینما از جهت کمّی بسیار بیشتر است.

 امروزه بخش وسیعی از افراد جامعه به خصوص کودکان، نوجوانان و جوانان، همه روزه ساعاتی از وقت خود را به تماشای تلویزیون و یا گوش دادن به رادیو اختصاص می‏دهند و باید به این موارد اضافه کرد نشستن های چندین ساعته را پای ماهواره(متأسفانه) که حتی مصرف کنندگان این رسانه هم از مضرات آن آگاهند!.

بحث ماهواره که واضح ومبرهن است اما در کمال تأسف باید اقرار کرد رسانه های داخلی خصوصاً برخی آثار سینمایی وطنی در این راه گوی سبقت را از رقیبان خارجی شان ربوده اند. چه بسیار فیلم هایی که بی حجابی، روابط آزاد مرد و زن و روشنفکری های مبتذل را تبلیغ می کنند و باز هم متأسفانه در میان خیل عظیم و محبوب هنرمندان، خوانندگان، بازیگران و این دست ستارگانی که در بین جوانان محبوبیت دارند چه تعداد افراد ارزشی و دین مدار سراغ دارید؟

جدای از اخلاق و منش انسانی که در خوی و خصلت هر ایرانی یافت می شود اما ارزش مدار بودن گویا به فراموشی سپرده شده است.

این امر بر می گردد به دلیل بعدی یعنی ضعف انگیزه ها و گرایشات دینی؛ از آنجا که حفظ حجاب و حریم میان زنان و مردان یکی از دستورات مهم دین است، به هر میزان که انگیزه‏های الهی در این افراد قوی‏تر باشد، حجاب را بیشتر مورد توجه قرار داده و بدان پای‏بند می‏شوند.

سستی عقاید و گرایشات اسلامی در افراد، سبب می‏ شود که برخی چندان توجه و مراقبتی در امر حجاب به عمل نیاورده و بی‏اعتنا باشند.

برخی هر چند تا حدودی آثار حجاب را می‏شناسند، اما بدلیل سستی در اعتقاد، آنچه را که می‏دانند بدان عمل نکرده و ملتزم نیستند. چنان‌که در موارد بسیاری انسان از خوبی یا بدی اموری آگاه است، اما اعتقاد و علاقه قلبی در او وجود ندارد و بر اساس دانسته‏هایش عمل نمی‏کند.

 در مورد حجاب هم گاه شخص، با آن‌که خوبی‌های حجاب را می‏داند و آثار بدحجابی را می‏شناسد اما رعایت حجاب را موافق خواسته‏ها و تمایلات زودگذر نفسانی خود نمی‏بیند و از این رو حاضر نیست برای رعایت حجاب از لذت‌های زودگذر دنیا چشم پوشد.

در مرتبه بعدی به دلیلی می رسیم که منشأ باقی دلایل می تواند باشد؛

 

 

نوع تربیت خانوادگی و عدم تربیت صحیح:

این كه خانواده‌ها چقدر مؤثرند یك بحث خیلی اساسی و مهم است نه فقط در مقولة‌حجاب؛ ما یك خلأ تربیتی جدّی در دین‌داری فرزندانمان داریم كه به همة مقوله‌های دینی برمی‌گردد، یك بخشی از همین خلأ و مشكل به بحث حجاب مربوط است كه به كلّ مسائل تربیتی و آموزشی در خانواده ‌ها برمی‌گردد. امروزه فاصله‌ های شدیدی بین خانواده ‌ها و بین مادران و پدران با فرزندانشان به وجود آمده که بخشی از این قضیه به اقتصاد برمی گردد به نوعی كه گاهی والدین را از فرزندان غافل می‌كند.

یکی از دلایل مهم دیگر متولیان و مراکز فرهنگی و اجتماعی می باشد که با وجود فعالیت های زیاد و انواع همایش ها، سمینارها و سایر برنامه ها اما اوضاع جامعه نشان می دهد که مؤثر عمل نکرده اند. عدم برنامه‏ریزی مشخص و مدوّن و عدم هماهنگی میان نهادهای فرهنگی، نه تنها حجاب و عفاف عمومی را افزایش نداده است بلکه شاهد سیر نزولی این مسأله هستیم.

دلایل دیگری هم وجود دارد که در این مقاله نمی گنجد  اما به نظر می رسد این چند دلیل مهم ترین عوامل گرایش به بی حجابی خصوصاً در زنان جامعه ما می باشند.

 

ثمین وحدانی/کارشناسی ارشد ادبیات تطبیقی

انتهای پیام/

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار